2010 Show Winners

Shetland Sheepdog Club of NSW Inc Championship Show & Obediance Trial 28th March 2010 
Conformation Judge Mrs Marion Withers (UK) (Stanydale)
Obedience Judge Mrs M Foord (NSW)

Photos by K Tresidder

To see an enlarged photo please click on the photo

 

Shetland Sheepdog Club of NSW Easter Championship Show
28th March 2010
Judge: Mrs M Withers (UK) Total Entry 120 
Class 1   7 entered ( no absentees)
1 Brashelle Need I Say More R Belak Baby in Show
2 Louanda To Hot T Handle Louanda Kennels 
3 Shellyville Mass Destruction J Shiels 

Class 2   2 entered ( no absentees)
1 Widecombe  Wild Card D Bolwell Minor In Show
2 Deerod This is My Reward D Crofts 

Class 3  3 Entered ( no absentees)
1 Nigma Peter Lalor S Van Dinter Opposite Puppy
2 Kelanmee Richly Decked K Tresidder 
3 Tolltoonie Dressed For Success R & J Tolley 
 
Class 4  6 entered ( no absentees)
1 Hatztoo Hoos Hot N Sydney C Hatzikiriakos  Junior In Show, Best Dog under 18 months
2 Katanda Expect The Unexpected K Hales 
3 Peerielee Midnyte Delight L & M Long, D Dryburgh 

Class 5  12 entered ( no absentees)
1 CH Shelmanna Stars N Stripes T & S Fox Inter In Show
2 Sheltalyn Hocus Pocus  Vicary AM & CM 
3 Louanda Out To Impress Louanda Kennels 
4 Ch Kentroy Kaos Reigns J Shiels 
5 Nigma Casey Stoner Nigma Kennels 

Class 10  10 entered ( no absentees)
1 Ch Kelanmee Top Deck K Tresidder Opposite Aus Bred
2 Ch Louanda Simply Gold Louanda Kennels 
3 Gr Ch Shelmanna Night Watch S & S Lewis 
4 Gr Ch Brashelle Whos Talkn Now R Belak 
5 CH Nedsur All Eyes On Me T & J Rusden 

Class 11  7 entered (1 absent)
1 Ch Brashelle Double O Seven R Belak Open In Show
2 Grand Ch Deerod Rich Reward D Crofts 
3 GR CH Shelmanna Zulu Prince T & S Fox 
 
Dog Challenge: Ch Brashelle Double O Seven          R Belak
Reserve Dog: Grand Ch Deerod Rich Reward           D Crofts
 
Class 1a  19 entered ( 2 absent)
1 Hillswick Shimmering Gold (AI) C Wylie Opposite Baby
2 Rokel Risque C Hatzikiriakos  
3 Louanda Simply In Style Louanda Kennels 
4 Ronashill Blue Topaz V Hugo 
5 Nedsur You Know You Want Me T & J Rusden 

Class 2a  3 entered (1 absent)
1 Lyndream Idle Chatter L Pearson Opposite Minor
2 Shelbronze Etched In Gold D Saltau & P Powell 

Class 3a  5 entered ( no absentees)
1 Daydream Divine Intervention W & D Bolwell Puppy In Show, Best Bitch under 18 Months
2 Scotsdream Knee Deep N Daizies W & E Scott & R Kelly 
3 Shelbronze Evening Star N Pearson, D Saltau, P Powell 

Class 4a  6 entered ( 2 absentees)
1 Shellyville Picture Perfect J Shiels Opposite Junior
2 Katanda Shimmy shimmy Go Go K Hales 
3 Peerielee Frost So Soft L & M Long, D Dryburgh 

Class 5a  12 entered ( 4 absent)
1 Daestar Dawns Mystic Spell D Griffith Opposite Inter
2 Ch Kelanmee Red Poppy K Tresidder 
3 Donteray Like An Angel T Ferguson & D Lennard 

Class 10a   16 entered ( 2 absent)
1 Ch Louanda Simply Amazing Louanda Kennels Aus Bred In Show
2 CH Beauideal Rave Review J Docksey & V Royston 
3 Ch Kelanmee Autumn Aria K Tresidder 
4 Hartly Diamonds R Magic L Pearson & D Brearley 
5 Nedsur Glama Girl T & J Rusden 

Class 11a   12 entered ( 6 absent)
1 Ch Donteray Precious Reward T Ferguson & D Lennard Opposite Open
2 Ch Louanda Show Tyme Louanda Kennels 
3 Ch Hillswick Sweet Music C Wylie 
4 Ch Nigma Steffi Graf K Tresidder 
 
Challenge Bitch:    Ch Louanda Simply Amazing      Louanda Kennels
Reserve Bitch:       Ch Donteray Precious Reward     T Ferguson & D Lennard
BEST IN SHOW : Ch Louanda Simply Amazing
RUNNER UP BEST IN SHOW: Ch Brashelle Double O Seven

 

OBEDIENCE TRIAL
JUDGE: Mrs M. FOORD


UDX
   No qualifiers.

UD
 1st Place: Summerset Marigold CDX
   Owner: L. Tye, Breeder: C.Young
   188 Points 
OPEN
 1st Place: Ch Beauideal Effervesence UD
   Owner: M. Shepherd, Breeder: J. Docksey & V. Royston
   194 Points
 2nd Place Hillswick Lone Pine CDX JDX ADX GP SPD
   Owner: R. Oliver, Breeder: C. Wylie
   191 Points
 3rd Place Geddesville Gabrielle CDX JDX
   Owner: M. Fitzgerald, Breeder: A.Harvey
   183 Points
NOVICE
 1st Place Elenbah Extras Exposed CCD
   Owner: W. Flaks, Breeder: C. Dowley
   182 Points
 2nd Place Brashelle Tri N Times JDX ADX GD CCD
   Owner: R. Oliver, Breeder: R. Belak
   179 Points
CCD
   No Qualifiers.

BEST IN TRIAL
   Ch Beauideal Effervesence UD
   Owner: M. Shepherd, Breeder: J. Docksey & V. Royston
   194 Points

 


Contact Details

Michelle
Sydney, NSW
Phone : (02) 9896 2983